Z początkiem nowego roku podejmujemy decyzje o zmianach. Chcemy, by efekty naszych poczynań były widoczne szybko, dlatego też zmainy, które wprowadzamy są drastyczne.
Styczeń sprzyja podejmowaniu postanowień o zmianach nawyków żywieniowych, czy podjęciu aktywności fizycznej. Jeśli w tych kwestiach dokonujemy totalnego przewrotu, musimy pamiętać, że będzie wiazało się to ze stresem psychicznym i fizycznym. Często nie będziemy w stanie utrzymać tempa, które sobie narzuciliśmy. Zmiana potrzebuje czasu, by się zadomowić i stać się naszym nawykiem.
W cyklu 'Kroki do Zdrowia' przedstawię jedną poradę na tydzień. Wprowadzenie jednej zmiany tygodniowo, to coś z czym możemy sobie poradzić. Jeśli będziemy konsekwentni, to cotygodniowo podjęte kroki doprowadzą nas do optymalnego zdrowia. Porady tak są zaplanowane, by ich efekt przekładał się na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Jeśli każdego tygodnia podejmiemy konsekwentnie nowe wyzwanie, będziemy cieszyć się: energią fizyczną, wymarzoną figurą i piękną cerą. Z pewnością po kilku miesiącach będziemy zdrowsi niż z początkiem roku!
Woda - najważniejsze zalety
Dodaje energii
Promuje spadek wagi
Wypłukuje toksyny
Poprawia stan skóry
Pomaga w trawieniu
Podnosi wydolność treningową
Wzmacnia system odpornościowy
Niweluje nieświeży oddech
Redukuje bóle głowy i pleców - bardzo często takie bóle spowodowane są odwodnieniem
Zapobiega skurczom i bólom mięśni
Nawadnia i "nasmarowuje" stawy oraz działa jak "poduszka powietrzna" dla organów wewnętrznych chroniąc je przed wewnętrznymi bodźcami
Pamiętajmy, pragnienie jest sygnałem ostrzegawczym odwodnienia!
Organizm człowieka codziennie uzupełnia straty wody, albowiem wydala jej około 1 litra dziennie. Dodatkowo tracimy 0,5l wraz z wydychanym powietrzem i podczs pocenia się. Aby prawidłowo funkcjonować nasz organizm potrzebuje codziennie minimum ok 1,5 litra dostarczanej wody.Przyjmuje się, że człowiek powinien dostarczać 1 litr wody na 30kg masy ciała, praktycznie około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie. Wraz ze wzrostem aktywności ruchowej oraz temperatury otoczenia należy zwiększać jej spożycie. Całkowitej wymiany wody organizm człowieka dokonuje średnio co 1,5miesiąca.
Człowiek odczuwa pragnienie po stracie 1% z całkowitej ilości wody, jaką posiada w ciele. Ubytek 10% wody z organizmu powoduje niezdolność do wykonywania wysiłku fizycznego. Gdy straty wody przekraczają 20-22% człowiek umiera.
Nadmierne pragnienie może być również oznaką chorób przewodu pokarmowego, chorób endokrynologicznych, czy też cukrzycy.
Możliwe jest tzw przepicie się wodą, objawami tego są nudności, wymioty, problemy ze złapaniem oddechu, obrzęk ciała, zaburzenia świadomości, mimowolne drżenie mięśni a nawet, w skrajnych przypadkach, śpiączka.
Wybierajac wodę należy zwrócić uwagę na skład mineralny. Najbardziej wartościowa dla zdrowia jest woda wysokozmineralizowana zawierająca wpno, magnez, potas, sód, co bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz